Mitochondria – czym są?

Mitochondria to wyspecjalizowane struktury w każdej komórce ludzkiego ciała, z wyjątkiem czerwonych krwinek. Medycyna mitochondrialna odkryła, że mitochondria zawierają własne DNA. Są to w zasadzie małe, ale potężne ludzkie komórki energetyczne, które służą jako baterie do zasilania różnych funkcji w twoim ciele.

Główne funkcje mitochondriów

Mitochondria odpowiadają za 90% energii komórkowej w postaci trifosforanu adenozyny (ATP) i promują funkcje metaboliczne. Mitochondria znajdują się w różnych tkankach w całym ciele, a zatem w różny sposób służą różnym celom tych specyficznych tkanek. Np. mitochondria w wątrobie pomagają przekształcić amoniak w mniej toksyczną substancję odpadową. Dwie główne funkcje mitochondriów to oddychanie komórkowe i wytwarzanie energii. Te dwie funkcje są głównym powodem, dla którego musisz oddychać i jeść.

Twoje mitochondria wymagają zarówno tlenu z powietrza, glukozy, jak i tłuszczu z żywności, aby wytwarzać energię w postaci ATP. W przypadku zaburzeń do organizmu dostarcza się substancje mitochondrialne gdzie jest między innymi witamina b complex.

Inne funkcje w organizmie

Oprócz wytwarzania energii i oddychania komórkowego mitochondria odgrywają rolę w innych funkcjach, w tym w homeostazie wapnia, wzroście komórek, podziale komórek i odgrywają rolę w procesie śmierci komórek. Uczestniczą we wspieraniu funkcji układu nerwowego, w wytwarzaniu ciepła są podstawowym organem komórkowym dla funkcji metabolicznych w cyklu Krebsa i innych cyklach oddechowych. Są zaangażowani w syntezę biomolekuł.

Problemy związane z upośledzoną funkcją mitochondriów mogą wystąpić po urodzeniu, ale mogą się rozwinąć w każdym wieku. Choroby mitochondrialne mogą wpływać na każdą komórkę i dowolną część ciała, w tym serce, nerkę, wątrobę, trzustkę, mięśnie, mózg, nerw, komórki oka lub ucha. Różne stany chorobowe, w tym choroba Alzheimera, cukrzyca, dystrofia mięśniowa, mogą prowadzić do wtórnego upośledzenia funkcji mitochondriów. Sprawdź więcej: https://www.mito-pharma.pl/product-pol-82–Witamina-B3-MSE-dr-Enzmann.html