Medycyna mitochondrialna: mało znany dział medycyny

Medycyna ma wiele działów. Jedne z nich są mniej, drugie bardziej znane. Do tych pierwszych zalicza się medycyna mitochondrialna, która bez wątpienia jest przyszłością medycyny. Coraz częściej mówi się o niej z nadzieją na dłuższą młodość i życie w lepszej formie. Dowiedzmy się o niej czegoś więcej.

Krótka historia medycyny mitochondrialnej

Historia medycyny mitochondrialnej sięga do XIX wieku. To wówczas po raz pierwszy opisano mitochondria – strukturę komórkową, która znajduje się w każdej komórce żywej. Wskazano także, że mitochondria biorą udział w procesie wytwarzania energii. Z kolei w latach sześćdziesiątych XX wieku stwierdzono, że kondycja mitochondriów pogarsza się na skutek działania szeregu czynników. Wskazano wówczas na stres, niewłaściwą dietę, zanieczyszczenie środowiska. Dzisiaj wiemy już, że działanie tych czynników można zneutralizować. Wystarczy sięgnąć po substancje mitochondrialne.

Substancje mitochondrialne: co to?

Substancje mitochondrialne to substancje, których zadaniem jest ochrona mitochondriów. Określane są również mianem mitoceutyków. Zalicza się do nich między innymi l karnityna. Oczywiście l karnityna nie jest jedyną substancją mitochondrialną, po którą warto sięgnąć. Inne to między innymi witamina D3 oraz witamina C. Substancje mitochondrialne sprawiają, że proces wytwarzania energii w organizmie przebiega prawidłowo. Dbają one także o to, aby enzymy nie traciły swojej aktywności. Substancje te zmniejszają również negatywny wpływ wolnych rodników.