Medycyna mitochondrialna i jej sekrety

Medycyna kryje wiele działów, które większości osób są kompletnie nieznane. Do takich zaliczyć można medycynę mitochondrialną, która jest obecnie jednym z ciekawszych działów medycyny. Uważa się, że w przyszłości pozwoli ona na wydłużenie naszej młodości, a tym samym życia. Zobaczmy, co ciekawego kryje się za pojęciem medycyna mitochondrialna.

Kilka faktów z historii

Przyjmuje się, że podstawy medycyny mitochondrialnej narodziły się w XIX wieku. To właśnie z tego okresu pochodzi pierwszy opis mitochondriów, czyli bardzo ważnych struktur komórkowych. To właśnie również w tym samym czasie wskazano na rolę mitochondriów w wytwarzaniu energii. Lata sześćdziesiąte XX wieku to z kolei czas, kiedy zauważono, że kondycja mitochondriów pogarsza się na skutek działania wielu czynników. Zaliczono do nich stres, niewłaściwe odżywianie, zanieczyszczenie środowiska, niektóre leki. Dzisiaj wiemy już, że mitochondria pełnią ogromną rolę, a ich kondycję można skutecznie poprawić.

Substancje mitochondrialne i ich rodzaje

Medycyna mitochondrialna mówi o substancjach mitochondrialnych. Są to tak zwane mitoceutyki, które niezbędne są do tego, aby procesy wytwarzania energii w komórce przebiegały prawidłowo. Wskazuje się szereg substancji o takim działaniu. Jedną z nich jest l karnityna. Substancje mitochondrialne są niezbędne także do tego, aby możliwe było utrzymanie płynności błon komórkowych oraz aktywności enzymów. Ich suplementacja nie jest obecnie żadnym problemem, substancji mitochondrialnych nie brakuje.